ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ι. ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΕΣΣΑΡΑΚΟΣΤΗΣ 2020
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ
01/3 ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΤΥΡΙΝΗΣ
ΟΡΘΡΟΣ – Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 07.00 – 10.30
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΣΥΓΝΩΜΗΣ – ΟΜΙΛΙΑ
18.00 – 19.00
18.00 – 19.00
02/3 ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ
ΟΡΘΡΟΣ – ΩΡΕΣ –ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ 08.00 – 10.00
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ, Α’ ΤΜΗΜΑ Μ. ΚΑΝΟΝΟΣ
18.00 – 19.00
18.00 – 19.00
03/3 Κ. ΤΡΙΤΗ
ΟΡΘΡΟΣ – ΩΡΕΣ –ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ 07.00 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ, Β’ ΤΜΗΜΑ Μ. ΚΑΝΟΝΟΣ
18.00 – 19.00
18.00 – 19.00
04/3 Κ. ΤΕΤΑΡΤΗ
ΟΡΘΡΟΣ – ΩΡΕΣ , ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ, Γ’ ΤΜΗΜΑ Μ. ΚΑΝΟΝΟΣ
18.00 – 19.00
18.00 – 19.00
05/3 Κ. ΠΕΜΠΤΗ
ΟΡΘΡΟΣ, ΩΡΕΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ 07.30 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ, Δ’ ΤΜΗΜΑ Μ. ΚΑΝΟΝΟΣ
18.00 – 19.00
18.00 – 19.00
06/3 Κ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΟΡΘΡΟΣ – ΩΡΕΣ , ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Α’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Α’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 17.00 – 18.00
ΕΥΛΟΓΗΣΙΣ ΚΟΛΛΥΒΩΝ 18.15 – 19.00
ΕΥΛΟΓΗΣΙΣ ΚΟΛΛΥΒΩΝ 18.15 – 19.00
Α’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Β’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 19.30 – 21.00
07/3 ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑΥΜΑ ΚΟΛΛΥΒΩΝ ΑΓ. ΘΕΟΔ.
ΟΡΘΡΟΣ – Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 07.00 – 09.30
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 18.00 – 19.002η ΕΒΔΟΜΑΔΑ
08/3 ΚΥΡΙΑΚΗ Α’ ΝΗΣΤΕΙΩΝ (ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ),
ΑΛΕΞΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
ΟΡΘΡΟΣ 07.00 - 08.30
Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΛΙΤΑΝΕΥΣΙΣ ΑΓΙΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ
08.30 – 10.30
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ, ΟΜΙΛΙΑ 18.00 – 19.00
09/3 ΔΕΥΤΕΡΑ
08.30 – 10.30
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ, ΟΜΙΛΙΑ 18.00 – 19.00
09/3 ΔΕΥΤΕΡΑ
ΟΡΘΡΟΣ – ΩΡΕΣ , ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
10/3 ΤΡΙΤΗ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
11/3 ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΩΦΡΟΝΙΟΥ ΙΕΡΟΣ., ΠΙΟΝΙΟΥ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
ΟΡΘΡΟΣ – ΩΡΕΣ , ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
ΕΣΠΕΡΙΝΗ ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
19.00 – 20.00
12/3 ΠΕΜΠΤΗ
19.00 – 20.00
12/3 ΠΕΜΠΤΗ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
13/3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΑΚ. ΛΕΙΨ. ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ ΚΩΝ/ΛΕΩΣ
ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Β’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Α’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 17.30 – 19.00
Β’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Β’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 19.30 – 21.00
14/3 ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΥ ΟΣΙΟΥ, ΕΥΣΧΗΜΟΝΟΣ ΕΠ. ΛΑΜΨΑΚΟΥ
14/3 ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΥ ΟΣΙΟΥ, ΕΥΣΧΗΜΟΝΟΣ ΕΠ. ΛΑΜΨΑΚΟΥ
ΟΡΘΡΟΣ – Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 07.00 – 09.30
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 18.00 – 19.003η ΕΒΔΟΜΑΔΑ
15/3 ΚΥΡΙΑΚΗ Β’ ΝΗΣΤΕΙΩΝ (ΓΡΗΓ. ΠΑΛΑΜΑ)
ΟΡΘΡΟΣ 07.00 - 08.30
Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
08.30 – 10.20
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ, ΟΜΙΛΙΑ 18.00 – 19.00
16/3 ΔΕΥΤΕΡΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΤΟΥ ΕΝ ΠΑΤΜΩ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ 20.00 - 01.00
17/3 ΤΡΙΤΗ ΑΛΕΞΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
18/3 ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΥΡΙΛΛΟΥ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ
ΟΡΘΡΟΣ, ΩΡΕΣ, ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
ΕΣΠΕΡΙΝΗ ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
19.00 – 20.00
19.00 – 20.00
19/3 ΠΕΜΠΤΗ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
20/3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΩΝ ΕΝ ΣΑΒΒΑ ΑΝΑΙΡ. ΑΒΒΑΔΩΝ, ΜΥΡΩΝΟΣ ΝΕΟΜ.
ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Γ’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Α’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 17.30 – 19.00
Γ’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Β’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 19.30 – 21.00
21/3 ΣΑΒΒΑΤΟ ΙΑΚΩΒΟΥ ΟΣ, ΟΜΟΛΟΓΗΤΟΥ
ΟΡΘΡΟΣ – Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 07.00 – 09.30
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 18.00 – 19.004η ΕΒΔΟΜΑΔΑ
22/3 ΚΥΡΙΑΚΗ Γ’ ΝΗΣΤΕΙΩΝ
(ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ)
ΟΡΘΡΟΣ - ΤΕΛΕΤΗ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ
07.00 - 08.45
Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
08.45 – 10.30Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ, ΟΜΙΛΙΑ 18.00 – 19.00
23/3 ΔΕΥΤΕΡΑ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.0024/3 ΤΡΙΤΗ ΠΡΟΕΟΡΤΙΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ 18.00 – 19.00
25/3 ΤΕΤΑΡΤΗ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ -
ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ
ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙ ΤΗ ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ 11.00 - 11.30
ΜΕΘΕΟΡΤΙΟΣ ΕΣΠΕΡΝΟΣ 18.00 – 19.00
26/3 ΠΕΜΠΤΗ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
27/3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΑΤΡΩΝΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ, ΛΥΔΙΑΣ
ΟΡΘΡΟΣ, ΩΡΕΣ, ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Δ’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Α’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 17.30 – 19.00
Δ’ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Β’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 19.30 – 21.00
28/3 ΣΑΒΒΑΤΟ ΙΛΑΡΙΩΝΟΣ ΟΣΙΟΥ
ΟΡΘΡΟΣ – Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 07.00 – 09.30
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 18.00 – 19.005η ΕΒΔΟΜΑΔΑ
29/3 ΚΥΡΙΑΚΗ Δ’ ΝΗΣΤΕΙΩΝ
(ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΛΙΜΑΚΟΣ)
ΟΡΘΡΟΣ 07.00 - 08.30
Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
08.30 – 10.20
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ, ΟΜΙΛΙΑ 18.00 – 19.00
30/3 ΔΕΥΤΕΡΑ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 17.30 – 18.30
31/3 ΤΡΙΤΗ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
01/4 ΤΕΤΑΡΤΗ ΟΣΙΑΣ ΜΑΡΙΑΣ ΤΗΣ ΑΙΓΙΠΤΙΑΣ
ΟΡΘΡΟΣ, ΩΡΕΣ, ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΝΩΝ 18.00 – 20.00
(Ψάλλεται με τον Όρθρο της Πέμπτης της Ε' εβδομάδος των Νηστειών)
(Ψάλλεται με τον Όρθρο της Πέμπτης της Ε' εβδομάδος των Νηστειών)
02/4 ΠΕΜΠΤΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ
ΟΡΘΡΟΣ, ΩΡΕΣ, ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
03/4 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΙΚΗΤΑ ΟΣΙΟΥ ΤΟΥ ΟΜΟΛΟΓΗΤΟΥ
ΟΡΘΡΟΣ, ΩΡΕΣ, ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ (Α’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 17.00 – 19.00
ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ (Β’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ) 19.15 – 21.15
04/4 ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ
ΟΡΘΡΟΣ – Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 07.00 – 09.30
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
18.00 – 19.00
6η ΕΒΔΟΜΑΔΑ
05/4 ΚΥΡΙΑΚΗ Ε’ ΝΗΣΤΕΙΩΝ
ΟΡΘΡΟΣ, Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
05/4 ΚΥΡΙΑΚΗ Ε’ ΝΗΣΤΕΙΩΝ
ΟΡΘΡΟΣ, Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
07.00 – 10.30
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ, ΟΜΙΛΙΑ 18.00 – 19.00
ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ, ΟΜΙΛΙΑ 18.00 – 19.00
06/4 ΔΕΥΤΕΡΑ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
07/4 ΤΡΙΤΗ
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
08/4 ΤΕΤΑΡΤΗ (ΠΡΟ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ)
ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
07.00 – 09.30
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
ΕΣΠΕΡΙΝΗ ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
19.00 – 20.00
09/4 ΠΕΜΠΤΗ (ΠΡΟ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ)
Μ. ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ 18.00 – 19.00
10/4 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΠΡΟ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ)
ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
07.00 – 09.30
ΑΠΟΔΕΙΠΝΟΝ, ΚΑΝΩΝ ΑΓΙΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ 18.00 – 19.00
11/4 ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ
ΟΡΘΡΟΣ – Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 07.00 – 09.30
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ
Μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ
18.00 – 19.00
12/4 ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ
12/4 ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ
ΟΡΘΡΟΣ, ΕΥΛΟΓΙΑ ΒΑΪΩΝ 07.00 - 08.30
Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ 08.30 – 10.30
ΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ